Jagnięcina – specjał wśród mięs

Mięso owiec jest w Polsce chyba najrzadziej spożywanym mięsem – pomijają egzotyczne rodzaje mięs, takie jak strusina. Być może nasza awersja do baraniny pochodzi z czasów PRL, kiedy to sprzedawano niezwykle twardą i brzydko pachnącą baraninę. (maszyny pakujące,pieczarkarnia)

Mięso baranie pochodzi najczęściej ze sztuk, które nie nadają się już do pozyskiwania wełny. Sztuka ubita w wieku kilku lat nie może dać smacznego mięsa. O wiele lepiej sprawdza się jagnięcina – mięso delikatne i dosyć drogie. Czym charakteryzuje się jagnięcina? Jest to mięso pochodzące od młodych sztuk – poniżej jednego roku. W Polsce najłatwiej dokonać zakupu mięsa jagniąt kilkumiesięcznych, które ma bardzo mało tłuszczu oraz wiele wartości odżywczych. Jagnięcina to mięso nadające się dla małych dzieci. Zawiera minerały, takie jak potas, sód, żelazo, cynk, wiele witamin z grupy B oraz witaminę PP. Mięso jagniąt nie zawiera dużo cholesterolu. W przeciwieństwie do cielęciny, jagnięcina ma sporo tłuszczu zawartego w strukturze mięsa. Nie można go oddzielić od kawałka mięsa, ale ma on świetny smak. Mięso, które jest dość tłuste, smakuje lepiej, niż pozbawione tłuszczu.

Jagnięcina świetnie sprawdza się jako pożywienie osób będących na diecie. Tłuszczu jest w niej o wiele mniej niż w wieprzowinie. Pamiętajmy o tym, że owce nigdy nie chorują na raka. Być może mięso jagniąt zawiera przeciwciała, pomagające chronić nasz organizm przed nowotworem. Tę kwestię pozostawiamy do rozwiązania naukowcom.

Jagnięcina to mięso o jasnym kolorze – nie powinna być ciemnoczerwona z żółtym tłuszczem. Cielęcina jest bardzo delikatna – dlatego można ją bez problemu upiec w całości. Na pieczeń najlepiej nadaje się polędwica. Osoby lubiące nieco więcej tłuszczu w pożywieniu będą zadowolone z potraw z nieco tańszej łopatki jagnięcej. Można je przygotować na grillu, dzięki czemu część tłuszczu się wytopi, a mięso nabierze smaku. Przed przygotowaniem cielęciny należy odkroić z niej widoczny tłuszcz – i tak pozostanie go sporo między włóknami. [więcej w: mięso bez hormonów i antybiotyków, baranina z ryżem po bałkańsku, baranina mafia ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

 

Powiązane tematy z artykułem: baranina mafia baranina z ryżem po bałkańsku mięso bez hormonów i antybiotyków