Niedobór witaminy K

dikumarol) lub witaminy K w jelitach (np.
sulfonamidy).
Dopóki poziom protrombiny wynosi około 20 % poziomu normalnego, dopóty krwawienie nie występuje.
Natomiast dalsze obniżenie się tego poziomu szybko prowadzi do krwawień.
Tłumaczy to nam, dlaczego chory na żółtaczkę mechaniczną w jakiś czas po zabiegu operacyjnym zaczyna nieraz gwałtownie krwawić, chociaż w czasie operacji krwawienie było niewielkie.
Niedobór witaminy K można ocenić określając tzw.
czas protrombiny metodą podaną przez Quicka.
W warunkach normalnych czas ten obliczony tą metodą nie powinien przekraczać 12-15 sekund.
Wskazania do podawania witaminy K możemy podzielić na: 1) przypadki, w których czas protrombiny jest normalny, ale należy się spodziewać niedoboru witaminy K jeszcze nieuchwytnego za pomocą dość niedokładnej bądź, co bądź metody; 2) przypadki, w których czas protrombiny jest przedłużony, ale nie ma krwawienia; 3) przypadki z przedłużonym czasem protrombinowym i z krwawieniami.
W pierwszym przypadku (schorzenia wątroby, stany żółtaczkowe, przetoka żółciowa, schorzenia żołądkowo-jelitowe) leczenie jest zapobiegawcze i podajemy wówczas 1-2 mg witaminy K dziennie przez 3-5 dni domięśniowo lub doustnie z kilku ml żółci zwierzęcej; jeżeli czas protrombiny wynosi 45-50 sekund, należy obawiać się krwawień i stosować przez kilka, dni 2 mg witaminy K domięśniowo.
W grupie trzeciej podwyższamy dawkę do 4 mg domięśniowo.
Duże znaczenie ma też podawanie witaminy K w położnictwie i w pediatrii.
Zastosowanie witaminy K przed porodem zmniejszą skłonność do krwotoków pooperacyjnych u matki oraz do krwotoków wewnątrzczaszkowych u noworodków.
Noworodek ma mało witaminy K, gdyż witamina ta stosunkowo trudno przechodzi przez łożysko.
Jak podano wyżej, w pierwszym okresie po urodzeniu poziom protrombiny w krwi noworodka jest niski, dlatego też domięśniowe wstrzyknięcie 1-2 mg witaminy K noworodkowi powinno być ogólnie stosowane.
Pozwala to dziecku przebyć okres krytyczny, zmniejsza skłonność do krwawień pępkowych, skórnych i z błon śluzowych.
Podawanie doustne przetworów witaminy K jest skuteczniejsze, jeśli równocześnie podajemy żółć.
W ostatnim tygodniu ciąży zaleca się kobiecie 3-krotnie 1 mg witaminy K doustnie lub domięśniowo 1-2 mg na początku porodu i dziecku bezpośrednio po urodzeniu domięśniowo 0,10 mg.
WITAMINY ROZPUSZCZALNE W WODZIE ZESPÓŁ WITAMINY B Historia kompleksu witaminy B łączy się ściśle z odkryciem witaminy B, z badaniami Eiikmana, Funka, Jansena i Donatha, Windausa, Williamsa.
Dawniej przypuszczano, że witamina B jest ciałem fednolitym i skierowanym przeciwko beri-beri
[więcej w: baranina gdzie kupić, pemmikan, mięso bez hormonów i antybiotyków ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

 

Powiązane tematy z artykułem: baranina gdzie kupić mięso bez hormonów i antybiotyków pemmikan