Witaminy grupy B znalazły ogromne zastosowanie w lecznictwie

Witaminy grupy B znalazły ogromne zastosowanie w lecznictwie.
Przegląd wykazujący znaczenie witamin grupy B w patologii i terapii chorób wewnętrznych podał w naszym piśmiennictwie Józef Rydygier (Pol.
Arch.
M.
W.
, t.
XX, z.
1950).
WITAMINA B1 – TIAMINA, ANEURYNA Witamina B1, czyli tiamina – czynnik antyneurytyczny – została wyodrębniona przez Holendrów Jansena i Donatha w roku 1926.
Uczeni ci nie znali jednak jej budowy, którą zbadali dopiero Windaus i Grewe w roku 1935.
W roku 1936 Wilmams i Cline uzyskali syntetyczną witaminę B1.
Witamina B1 zawiera część azotanową i pirymidynową.
Witamina B1 jest szeroko rozpowszechniona w świecie roślinnym, występuje obficie w kiełkach nasion zbóż, w nasionach owoców strączkowych, w dużych ilościach w drożdżach i łuskach ryżu, także narządy zwierzęce zawierają witaminę B1 – wątroba, nerki, mięsień sercowy.
Dużo witaminy B1 zawiera mięso wieprzowe.
Witamina B1 bierze udział w oddychaniu komórek i przemianie węglowodanowej ustroju.
Tiamina łącząc się z dwiema cząsteczkami kwasu fosforowego staje się leofermentem karboksylazy.
Jest to tzw.
kokarboksylaza.
Witamina B1 bierze też udział w enzymatycznej reakcji, która zamienia ketowasy na aldehydy.
Jeszcze w toku 1911 dowiedziono (Neuburg i Hildesheimer), że drożdże zawierają enzym karboksylazę przeprowadzający ketokwasy waldehydy.
W roku 1932 Anhangen wykazał, że karboksylaza wymaga dla swej działalności koenzymu, a Lohmann i Scłvuster dowiedli, że koenzymem tym jest ester fosforowy witaminy B12 – kolcarboksy laza, (kokarboksylasa jest dwufusfotiaminą i stanowi grupę prostetyczną karboksylazy; enzym ten ułatwia dekarboksylację): Dwufosfotiamina.
Karboksylaza, jest związkiem magnezu, dwufosfotiaminy i białka, jej ciężar cząsteczkowy wynosi około 75 000.
Peters i jego współpracownicy dowiedli, że witamina B1 zwiększa zużycie tlenu przez tkankę mózgową zmniejsza gromadzenie się kwasu pirogronowego.
W razie braku witaminy B1 w tkankach gromadzi się kwas pirogronowy.
Witamina B12 wywiera silny wpływ zwłaszcza na przemianę węglowodanową w ośrodkowym układzie nerwowym.
Dużo witaminy B1 zawierają półkule mózgowe i zwoje podstawy mózgu, w mięśniu sercowym jest ona potrzebna do utlenienia kwasu mlekowego.
Witamina B12 wpływa również na gospodarkę wodną.
Niedobór witaminy B1 powoduje obrzęki oraz zmniejszenie się ilości białka w krwi, mechanizm tego działania, nie jest jasny.
Witamina B12 odgrywa także ważną rolę w mięśniu sercowym, gdzie pobudza czynność węzła zatokowego, ułatwia zużytkowanie glikogenu w mięśniu sercowym i zapobiega gromadzeniu się kwaśnych produktów metabolizmu tkankowego
[podobne: restauracja Wieliczka, Kabiny Sanitarne, agencje hostess ]

Tags: , ,

Wołowina – szlachetne mięso

W Polsce nie ma tradycji hodowania bydła na ubój. Od wieków krowa była zwierzęciem typowo mlecznym. Mimo tego, że nie mamy może zbyt wielu gatunków sera, nabiał stanowi bardzo dużą część naszego pożywienia. Mięso wołowe nie jest zbyt popularne także z uwagi na inny czynnik. Nie mamy odmian typowo mięsnych, a wołowina dostępna w sklepach często pochodzi z rasy mlecznej, przez co nie nadaje się do szybkiego smażenia. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Mięso w kuchni polskiej na przestrzeni wieków

Kuchnia polska przez wieki ulegała różnym wpływom, pojawiały się w niej i znikały coraz to nowe potrawy oraz warzywa i owoce. Jedno pozostało bez zmian – Polacy od zawsze lubowali się w spożywaniu rozmaitych mięs, głównie dziczyzny, wieprzowiny oraz drobiu. Jeszcze przed zawiązaniem się wsi w dzisiejszym tego słowa rozumieniu, wypasano zwierzęta w lasach, polowano na zwierzynę łowną. Bydło było hodowane na mleko. W Polsce mięso to dodatek do bardzo wielu potraw – nasze narodowe potrawy to także dania półmięsne, które zachowują smak mięsa i jednocześnie są o wiele tańsze, od dań stricte mięsnych. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Potrawy mięsne w kuchni polskiej

Kuchnia polska jest piętnowana przez dietetyków ze względu na dużą zawartość tłuszczów zwierzęcych. Polacy uwielbiają jeść mięso, a nasze narodowe potrawy to kotlety – schabowy oraz mielony. W kuchni polskiej można spotkać mnóstwo innych wyrobów z mięsa – takich jak setki rodzajów wędlin, kiełbas oraz potraw przygotowywanych z podrobów (które w Unii Europejskiej nie są już uznawane za mięso). Polska kuchnia to także smalec wieprzowy – który przygotowuje się z takimi dodatkami jak cebula, jabłko, ogórek kiszony – a co najgorsze, kanapki z tym przysmakiem zapija się wódką. W naszej kuchni przykładamy niezbyt dużą rolę do zakąsek – które mają zaostrzyć apetyt. Read the rest of this entry »

Tags: , ,