Wołowina – szlachetne mięso

W Polsce nie ma tradycji hodowania bydła na ubój. Od wieków krowa była zwierzęciem typowo mlecznym. Mimo tego, że nie mamy może zbyt wielu gatunków sera, nabiał stanowi bardzo dużą część naszego pożywienia. Mięso wołowe nie jest zbyt popularne także z uwagi na inny czynnik. Nie mamy odmian typowo mięsnych, a wołowina dostępna w sklepach często pochodzi z rasy mlecznej, przez co nie nadaje się do szybkiego smażenia. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Mięso w kuchni polskiej na przestrzeni wieków

Kuchnia polska przez wieki ulegała różnym wpływom, pojawiały się w niej i znikały coraz to nowe potrawy oraz warzywa i owoce. Jedno pozostało bez zmian – Polacy od zawsze lubowali się w spożywaniu rozmaitych mięs, głównie dziczyzny, wieprzowiny oraz drobiu. Jeszcze przed zawiązaniem się wsi w dzisiejszym tego słowa rozumieniu, wypasano zwierzęta w lasach, polowano na zwierzynę łowną. Bydło było hodowane na mleko. W Polsce mięso to dodatek do bardzo wielu potraw – nasze narodowe potrawy to także dania półmięsne, które zachowują smak mięsa i jednocześnie są o wiele tańsze, od dań stricte mięsnych. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Potrawy mięsne w kuchni polskiej

Kuchnia polska jest piętnowana przez dietetyków ze względu na dużą zawartość tłuszczów zwierzęcych. Polacy uwielbiają jeść mięso, a nasze narodowe potrawy to kotlety – schabowy oraz mielony. W kuchni polskiej można spotkać mnóstwo innych wyrobów z mięsa – takich jak setki rodzajów wędlin, kiełbas oraz potraw przygotowywanych z podrobów (które w Unii Europejskiej nie są już uznawane za mięso). Polska kuchnia to także smalec wieprzowy – który przygotowuje się z takimi dodatkami jak cebula, jabłko, ogórek kiszony – a co najgorsze, kanapki z tym przysmakiem zapija się wódką. W naszej kuchni przykładamy niezbyt dużą rolę do zakąsek – które mają zaostrzyć apetyt. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Mięso drobiowe – nie tylko kurczak

Trudno znaleźć w naszym kraju mięso, które cieszy się większą popularnością niż wieprzowina oraz drób. W sklepach znajdziemy rozmaite kawałki kurczaka pakowane w różne opakowania. Nie zmienia to faktu, że drób nie ogranicza się tylko do jednego gatunku ptaka. Gęsi oraz kaczki są stosunkowo dobrze znane (zwłaszcza na wsi), jednak mięso gołębi, perliczek czy strusi jest niemal całkowicie nieznane. Myśliwi doceniają takie ptactwo jak bażant, kuropatwa, przepiórka. Read the rest of this entry »

Tags: , ,