W wykryciu tych stanów mogą być pomocne objawy Chvostka, Eschericha, Erba, Tróusseau

W wykryciu tych stanów mogą być pomocne objawy Chvostka, Eschericha, Erba, Tróusseau.
Gdy poziom wapnia w krwi obniża się do 6-5 mg, %, tężyczka staje nie jawna, występują napady drgawek, początkowo klonicznych później tonicznych, ręce chorego przybierają charakterystyczne ułożenie (tzw.
“ręka położnika”).
Nie wszystkie szczegóły patogenezy tężyczki są zupełnie jasne.
Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób witamina D oraz dwuhydrotachysterol usuwają objawy tężyczki zależnej od obniżonego poziomu wapnia w krwi.
Zwierzę pozbawione przytarczyc traci zdolność wydalania z moczem fosforuw postaci związków rozpuszczalnych.
Fosfor jest wówczas wydalany pod postacią trójtostoranów przez jelito.
Zużycie dużych ilości wapnia powoduje obniżenie poziomu tego pierwiastka w krwi, przy czym równocześnie nagromadza się fosfor nieorganiczny (“Tetania est.
diathesis manifesta per hypocalcaemiam et hyperphosphoraemiam”).
W tężyczce podawanie diety zawierającej dużo fosforu, np.
diety mięsnej, pogarsza objawy, dieta bogata w wapń sprowadza polepszenie.
W tężyczce zależnej od obniżonego poziomu wapnia podajemy sole wapniowe (do 20 g dziennie przez parę dni, potem 2 g) oraz witaminę D początkowo w dużych dawkach, później dłuższy czas w mniejszych.
Do leczenia tężyczki używa się też dwuhydrotachysterolu (A.
T.
10), który powstaje przy naświetlaniu ergosterolu promieniami pozafiołkowymi.
Związek ten ma właściwości przeciw tężyczkowe, ale nie działa przeciw krzywicy.
Atderson i LyaH w r.
1939 zaproponowali dietę z niską zawartością fosforu (0,50-0,65 g dziennie) z dodatkiem 14 g mleczanu wapnia.
W czasie leczenia tężyczki należy baczyć, aby nie wywołać przeładowania krwi wapniem (hypercalcaemia), co powoduje mdłości, wymioty, zaparcie, bezsenność, a w razie przedłużania się białkomocz, złogi wapnia w nerkach i ścianach naczyń.
W czasie leczenia trzeba często sprawdzać poziom wapnia w krwi.
Chroman WITAMINA E W przyrodzie wykryto grupię związków zwanych tokoferolami, są one pochodnymi chromanu.
Odkrycie to datuje się od 1922, kiedy to EVfLns stwierdził, że młode szczury na diecie z oczyszczonych białek, tłuszczów i węglowodanów z dodatkiem soli mineralnych i witamin nie wydawały potomstwa.
Płodność można było przywrócić tym zwierzętom dodając do pożywienia sałatę lub ziarna pszenicy.
Budowę chemiczną tej nowej witaminy, nazwanej witaminą E, wyjaśniono ostatecznie w r.
1938, głównie dzięki zasługom Karrera.
Najlepszym naturalnym źródłem witaminy E są ziarna pszenicy, z których wyosobniono szereg związków zwanych tokoferolami.
Są to alfa-, beta- i gamma-tokoferol
[hasła pokrewne: urządzenia gastronomiczne, barman na wesele, hurtownia torebek ]

Tags: , ,

Przygotowywanie mięsa – obróbka z użyciem wody

Ludy pierwotne przygotowywały mięso, piekąc je nad ogniem. Również my nie spożywamy niemal nigdy surowego mięsa – z dwoma odstępstwami, jakimi są potrawy carpaccio oraz tatar. Aby mięso nabrało odpowiedniego smaku oraz konsystencji, musimy je odpowiednio przyrządzić. Naukowcy do dzisiaj zastanawiają się, dlaczego człowiek podgrzewa jedzenie przed jego spożywanie, ta kwestia w dalszym ciągu nie ma rozstrzygnięcia. Zastanówmy się zatem, jakie są najpopularniejsze sposoby przygotowywania mięsa.

Gotowanie to metoda o wiele nowsza niż pieczenie – wymagała wynalezienia naczyń, które można by postawić na ogniu. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Jak przygotowywać dziczyznę?

Dziczyzna to rodzaj mięsa, który kiedyś bardzo często gościł na stołach szlacheckich. Obecnie dziczyzna pojawia się tylko w rodzinach, gdzie pan domu zajmuje się polowaniami. Czasem można skosztować dziczyzny na eleganckim przyjęciu. Zastanówmy się, jakie są podstawowe zasady postępowania z mięsem dzikich zwierząt.

Po pierwsze, dziczyzna to mięso twarde, które bez skruszenia nie nadaje się do spożywania. Tuszkę należy zamrozić na około jeden tydzień i następnie dalej przyrządzać. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Jak prawidłowo rozmrażać mięso

Zakup dużej ilości surowego mięsa (albo ubój w domu) wiąże się z koniecznością odpowiedniego zakonserwowania go. Najpopularniejszą metodą, dla której trudno znaleźć alternatywę jest mrożenie mięsa. O ile zasady przyświecające mrożeniu są bardzo proste (wystarczy wsadzić kawałek mięsa do zamrażarki i wyjąć po kilku tygodniach lub miesiącach), o tyle nie każdy wie, jak prawidłowo rozmrozić swój kawałek mięsa. Mięso możemy rozmrażać na dwa sposoby. Po pierwsze, w wodzie lub solance o odpowiedniej temperaturze, w której mięso spokojnie leży przez kilka godzin. Read the rest of this entry »

Tags: , ,