Wołowina – szlachetne mięso

W Polsce nie ma tradycji hodowania bydła na ubój. Od wieków krowa była zwierzęciem typowo mlecznym. Mimo tego, że nie mamy może zbyt wielu gatunków sera, nabiał stanowi bardzo dużą część naszego pożywienia. Mięso wołowe nie jest zbyt popularne także z uwagi na inny czynnik. Nie mamy odmian typowo mięsnych, a wołowina dostępna w sklepach często pochodzi z rasy mlecznej, przez co nie nadaje się do szybkiego smażenia. Najlepsze odmiany wołowiny to te, które importujemy z krajów o bogatej tradycji jej produkcji – między innymi USA lub Argentyny. Mięso wołowe o bardzo dobrej jakości jest drogie – za kilogram musimy płacić powyżej 50 złotych. Mięso na steki może kosztować nawet 200 złotych za kilogram. (maszyny pakujące,pieczarkarnia)

Pomijając dosyć wysoką cenę, warto zauważyć, że wołowina oferuje zupełnie inne doświadczenia smakowe, niż inne rodzaje mięs. Jest bardzo miękka, zawiera ogromną porcję białka oraz witamin. Wołowina nie jest tłustym mięsem, jednak stek z kawałka mięsa zupełnie pozbawionego tłuszczu będzie zbyt suchy. Wołowina to także jeden z najlepszych sposobów na poprawienie wyników hemoglobiny we krwi – zawiera dużo żelaza, które łatwo się przyswaja, w przeciwieństwie do wersji w tabletkach. Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie steku z wołowiny, nie możesz oszczędzać na mięsie. Najlepiej zakupić mięso z niewielkiej hodowli bydła rasy mięsnej z Polski lub kupić mięso importowane.

Przygotowanie dobrego steku z wołowiny wydaje się bardzo proste – jednak stek to w żadnym wypadku nie kotlet schabowy. Smaży się go bardzo krótko – tylko wtedy zachowa maksimum smaku oraz aromatu. Wołowina jest mięsem, które można przechowywać w zamrażarce przez dosyć długi czas. Wynosi on od pół roku do dziewięciu miesięcy, jednak im krócej zużyjemy mięso, tym lepiej. [hasła pokrewne: kulinaria, hurtownia torebek, agencje hostess ]

Z wołowiny przyrządza się także suszone mięso, doskonały prowiant na górskie wędrówki. Mięso wołowe tnie się na plastry, panieruje w dużej ilości przypraw oraz soli, a następnie suszy do momentu, gdy staje się ono łamliwe.

Tags: , ,

Mięso w kuchni polskiej na przestrzeni wieków

Kuchnia polska przez wieki ulegała różnym wpływom, pojawiały się w niej i znikały coraz to nowe potrawy oraz warzywa i owoce. Jedno pozostało bez zmian – Polacy od zawsze lubowali się w spożywaniu rozmaitych mięs, głównie dziczyzny, wieprzowiny oraz drobiu. Jeszcze przed zawiązaniem się wsi w dzisiejszym tego słowa rozumieniu, wypasano zwierzęta w lasach, polowano na zwierzynę łowną. Bydło było hodowane na mleko. W Polsce mięso to dodatek do bardzo wielu potraw – nasze narodowe potrawy to także dania półmięsne, które zachowują smak mięsa i jednocześnie są o wiele tańsze, od dań stricte mięsnych. Należą do nich takie potrawy jak bigos, gołąbki, różne zupy z wkładem mięsnym. (maszyny pakujące,pieczarkarnia)

Flaki to potrawa bardzo popularna w naszym kraju, ale trudno znaleźć przedstawiciela innej narodowości, który odważyłby się ich spróbować. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba kosztująca flaków nie wie, co jest głównym składnikiem tego dania.

Polacy bardzo lubią przygotowywać potrawy z duszonym mięsem, zarówno jeśli chodzi o wołowinę, jak i wieprzowinę. Nie zapominajmy o nieco skomplikowanej potrawie, jaką są zrazy mięsne zawijane. Dodaje się do nich ogórki kiszone, słoninę, cebulę oraz musztardę. Stanowią doskonały dodatek do kaszy. Zrazy są przygotowywane na specjalne okazje, podobnie jak kotlety schabowe, lub z piersi kurczaka z dodatkiem sera żółtego i pieczarek. [hasła pokrewne: kulinaria, hurtownia torebek, agencje hostess ]

W kuchni polskiej znajdziemy wiele wpływów niemieckich, najpopularniejszą potrawą z mięsa w stylu bawarskim jest oczywiście golonka wieprzowa. Kotlety schabowe to jedno z najpopularniejszych dań, które potrafi przygotować chyba każda pani domu. Polacy nie mają sobie równych, jeśli chodzi o wyrób kiełbas. Nasza kiełbasa jest rozchwytywana na światowych rynkach. Pamiętaj jednak o tym, że polska kiełbasa to przede wszystkim wyrób niewielkich gospodarstw. Jeśli była produkowana w masarni, na 99 procent nie ma nic wspólnego z dobrą, suchą i długo przechowującą się kiełbasą swojską, kosztującą kilka razy drożej.

Tags: , ,