Zalety spożywania mięsa

W obecnych czasach coraz większą wagę przykładamy do zdrowego sposoby odzywania się. Wynika
to z większej świadomości ludzi na temat swojego zdrowia i wpływu jedzenie jakie spożywamy na
nasz organizm. Coraz większa grupa ludzi decyduje się także zmienić swój sposób odżywania i
zrezygnować z jedzenia części potraw ze względu na dbanie o swoją figurę. Sama moda na pewnego
rodzaju diety zmienia się także coraz szybciej i w sposób coraz bardziej diametralny. Jeszcze
niedawno szał robiła dieta ściśle wegetariańska bądź nawet wegańska. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Potrawy z wołowiny

Wołowina to mięso, które w Polsce jest niezbyt popularne. Dzieje się tak zarówno z uwagi na wysoką cenę przysmaków z tego mięsa, jak i na afery, które co kilka lat podkopują światowy handel mięsem wołowym. W Polsce bardzo rzadko spotykamy rasy bydła, które dają dobrej jakości mięso. Mięso z krowy mlecznej w zasadzie jest bardzo słabej jakości i nie nadaje się do przyrządzenia steków. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Japonia czy Brazylia, gdzie mięso wołowe jest jadane równie często, co wieprzowe. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Potrawy z surowego mięsa – tatar oraz carpaccio

Surowe mięso to bardzo ryzykowny produkt spożywczy. Spożywając surowiznę można zarazić się tasiemcem, włośniem, salmonellą lub innymi chorobami bakteryjnymi. Są jednak osoby, które niepomne tych zaleceń ponad wszystko cenią sobie smak tatara.

Tatar powinien być przyrządzany z wołowiny wysokiej jakości, najlepiej z takiej, która jest przeznaczona specjalnie do spożywania na surowo. Nie wolno spożywać takiego mięsa po dacie terminu ważności. Podstawowy przepis na tatara to mięso wołowe – koniecznie siekane lub skrobane, żółtka, przyprawy. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Mięso – jak rozpoznać świeże wyroby

Mięso to dziwny produkt spożywczy. Bez przyprawienia jest niemal idealnie bez smaku, po posoleniu staje się prawdziwym przysmakiem. Zastanówmy się, w jaki sposób można wybrać dobry kawałek mięsa w sklepie, po to, by cieszyć się pysznym obiadem.

Mięso ma to do siebie, że bardzo szybko się psuje. Mięso można często kupić w wyprzedaży, jednak pamiętajmy, że tanie mięso często dużo kosztuje – czyli że można się zatruć. Szczególnie ważne jest obejrzenie mięsa przed dokonaniem zakupu. Read the rest of this entry »

Tags: , ,