Mleko krowie pasteryzowane zawiera 18-35 mg witaminy B1 w 100 ml

Mleko krowie pasteryzowane zawiera 18-35 mg witaminy B1 w 100 ml, W mleku krowim jest około 2 razy tyle witaminy B1, co w mleku kobiecym.
Niżej wymienione produkty zawierają w 100 g następującą liczbę mg witaminy B1: soja 500, wątroba wołowa lub cielęca 400, nerka wołowa lub cielęca 250, nerka jagnięcia 300, chude mięso jagnięcia 200, chude mięso wieprzowe 1200, szparagi 180, kalafiory 150, jaja około 145 (według Pattee).
Należy pamiętać, że tiamina jest niszczona przez gorąco proporcjonalnie do wysokości temperatury i czasu ogrzewania, niszczy ją także środowisko zasadowe.
Dodawanie sody do mleka czy też gotowanych jarzyn jest, więc szkodliwe.
Suche gorąco bardziej niszczy witaminę B12 niż wilgotne.
Zapotrzebowanie witaminy B12 wynosi: Dla dzieci w pierwszych miesiącach życia około 0,2 mg dziennie; Dzieci do 13 lat potrzebują od 0,4 do 1,2 mg dziennie; Młodzież od 13 do 20 lat do 1,2-2 mg dziennie; Kobieta w ciąży 1,3 mg dziennie; Kobieta karmiąca 2,0 mg dziennie; Kobieta poza okresem ciąży i karmienia 1,2 mg – 1,8 mg dziennie; Mężczyzna – od 1,5 do 2,3 mg dziennie.
Zapotrzebowanie na witaminę B1 jest w ścisłym związku z zapotrzebowaniem kalorycznym.
Keys podaje, że wystarcza 0,23 mg witaminy B1 na 1000 kalorii, Alexander zaleca 0,44 mg, a Holz 0,47 mg.
Przeciętnie przyjmuje się, że dla dorosłego człowieka wagi około 70 kg potrzeba 1-2 mg witaminy B1 dziennie (czyli 333-666 j.
m.
).
Wystarczająca ilość witaminy wyrażona w jednostkach międzynarodowych i podzielona przez liczbę kalorii w pożywieniu, pochodząca z części nietłuszczowej, powinna dać współczynnik 0,25 i wyższy.
Obniżenie się tego współczynnika wskazuje na niedobór witaminy B1.
Jeśli np.
liczba kalorii wynosi 2000, a ilość witaminy B, 2 mg, to 2000 = 0,33, czyli współczynnik jest większy od 0,25.
Natomiast przy tej samej liczbie kalorii nietłuszczowych i 1 mg witaminy B1 otrzymamy współczynnik 0,16 (z obliczenia 2000= 0,16) i podaż witaminy B12 jest tu niewystarczająca.
Witamina B1 jest używana w leczeniu najrozmaitszych stanów chorobowych.
Dobre wyniki uzyskano w leczeniu zapaleń nerwów obwodowych w alkoholizmie.
W roku 1928 Schattuch wysunął przypuszczenie, że zmiany tu spotykane zależą nie tyle od toksycznego działania alkoholu, ile od braku pewnych związków odżywczych.
Wiadomo dziś, że wskutek alkoholizmu rozwija się nieżyt żołądka, brak łaknienia, a równocześnie wzmaga się znacznie zapotrzebowanie na witaminę B1.
W przewlekłym alkoholizmie zmiany zależne od zajęcia nerwów obwodowych mogą ustąpić po podawaniu odpowiedniego pożywienia i witaminy B1, nawet, jeśli chorzy nie przestają pić alkoholu w tym czasie
[patrz też: szyny prądowe, najlepsze tusze do rzęs, Kabiny Sanitarne ]

Tags: , ,

Główną przyczyną beri-beri jest brak witaminy B1

Główną przyczyną beri-beri jest brak witaminy B1, której ustrój ludzki nie potrafi syntetyzować.
Chorobie sprzyjają pewne czynniki, jak ciężka praca fizyczna, gorączka, nadczynność tarczycy oraz inne, w których wzrasta zapotrzebowanie na witaminę B1 lub istnieją zaburzenia przewodu pokarmowego upośledzające przyswajanie tej witaminy.
W przebiegu beri-beri często współistnieją i inne niedobory odżywiania, zwłaszcza witaminy B1 (ryboflawiny) oraz kwasu nikotynowego.
Choroba atakuje głównie mięsień sercowy, ośrodkowy układ nerwowy, przewód pokarmowy.
Może przebiegać pod postacią ostrą lub przewlekłą.
Ostra postać występuje prawie zawsze u dzieci, przewlekła u dorosłych.
W postaci ostrej początek objawów klinicznych jest nagły.
Tętno przyspiesza się, występują obrzęki na kończynach dolnych, zjawia się sinica, zmniejsza się ilość dobowa moczu, jeśli chory nie jest leczony, umiera nagle.
U dorosłych początek jest powolny i podstępny.
Objawy wstępne są niewyraźne.
Rokowanie jest zależne od natężenia Objawów.
Śmiertelność waha się od 5 % w średnich przypadkach do 50% w ciężkich.
Duży wpływ na rokowanie ma zasób sił chorego, wiek oraz długość trwania choroby.
Chorzy z ostrymi objawami sercowo-naczyniowymi mają najmniej szans na wyzdrowienie.
Leczenie polega głównie na podawaniu witaminy BI, która może być stosowana doustnie, domięśniowo, dożylnie.
W postaci wstrzykiwań podajemy witaminę B1 przede wszystkim w ciężkich przypadkach połączonych z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi lub sercowymi.
Stosujemy wtedy dożylnie 50 mg witaminy B1 w fizjologicznym roztworze soli 2 x dziennie.
W przypadkach przeciętnych wystarcza dwukrotne wstrzyknięcie podskórne 10 mg witaminy B12.
Prócz tego należy podawać drożdże, ziarna pszenicy, otręby ryżowe, mięso wieprzowe, mleko, jarzyny, ci z narządów wewnętrznych wątrobę, nerki i serce.
Witamina B1 jest bardzo rozpowszechniona w przyrodzie.
Zawierają ją kiełki nasion roślin zbożowych, strączki, drożdże, otręby.
Znajduje się w ryżu, grochu, bobie, soi, w narządach miąższowych, jak wątroba, nerki” serce.
Dobrym źródłem witaminy B1 jest również mięso wieprzowe.
Żółtka jaj i mleko także zawierają witaminę B1.
Siara pierwsza wydzielina gruczołu piersiowego praktycznie nie zawiera witaminy B12.
Gdy mleko zaczyna się wydzielać, stopniowo wzrasta w nim zawartość tiaminy, ale normalny jej poziom ustala się po około trzech tygodniach.
Dojrzałe mleko zawiera około 15 mg witaminy B1 w 100 ml.
Podanie witaminy B12 w czasie porodu domięśniowo lub w okresie poporodowym doustnie skraca czas potrzebny do osiągnięcia normalnego poziomu witaminy Bt, przeciętnie do 8 dni
[więcej w: Restauracja Bytom, najlepsze tusze do rzęs, urządzenia gastronomiczne ]

Tags: , ,

Mięso z kurczaka – nie zawsze dobry pomysł na obiad

Jeśli jadłeś kiedyś mięso z „prawdziwego” kurczaka, z pewnością będziesz miał porównanie smaku do tego, co jest nam serwowane w supermarketach. Wiejska kura może swobodnie chadzać po ziemi, jeść to, na co ma ochotę. Jej mięso jest smaczne, mimo że mięśnie są o wiele mniejsze niż u odmian hodowanych na masową skalę. Można powiedzieć, że mięso kury hodowanej w domu jest podobne do dziczyzny. Kurze fermy to zwierzęta stłoczone jedno na drugim, które nigdy nie wychodzą na dwór. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Kotlety mielone – tradycyjne polskie danie

Kotlety mielone to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni polskiej. Może dziwić fakt, że w jednym domu smakują one wyśmienicie, a u innej gospodyni są suche, twarde i nasączone tłuszczem. Wbrew pozorom nie jest łatwo zrobić to danie z mięsa mielonego. Liczy się odpowiednie dobranie składników oraz smażenie, w taki sposób by mięso nie stało się tłuste. Gospodyni, która działając w dobrej wierze, wybierze mięso z szynki, będzie mogła ugotować jedynie suche i niesmaczne kotlety. Read the rest of this entry »

Tags: , ,