Przygotowywanie mięsa – obróbka z użyciem wody

Ludy pierwotne przygotowywały mięso, piekąc je nad ogniem. Również my nie spożywamy niemal nigdy surowego mięsa – z dwoma odstępstwami, jakimi są potrawy carpaccio oraz tatar. Aby mięso nabrało odpowiedniego smaku oraz konsystencji, musimy je odpowiednio przyrządzić. Naukowcy do dzisiaj zastanawiają się, dlaczego człowiek podgrzewa jedzenie przed jego spożywanie, ta kwestia w dalszym ciągu nie ma rozstrzygnięcia. Zastanówmy się zatem, jakie są najpopularniejsze sposoby przygotowywania mięsa.

Gotowanie to metoda o wiele nowsza niż pieczenie – wymagała wynalezienia naczyń, które można by postawić na ogniu. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Jak przygotowywać dziczyznę?

Dziczyzna to rodzaj mięsa, który kiedyś bardzo często gościł na stołach szlacheckich. Obecnie dziczyzna pojawia się tylko w rodzinach, gdzie pan domu zajmuje się polowaniami. Czasem można skosztować dziczyzny na eleganckim przyjęciu. Zastanówmy się, jakie są podstawowe zasady postępowania z mięsem dzikich zwierząt.

Po pierwsze, dziczyzna to mięso twarde, które bez skruszenia nie nadaje się do spożywania. Tuszkę należy zamrozić na około jeden tydzień i następnie dalej przyrządzać. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Jak prawidłowo rozmrażać mięso

Zakup dużej ilości surowego mięsa (albo ubój w domu) wiąże się z koniecznością odpowiedniego zakonserwowania go. Najpopularniejszą metodą, dla której trudno znaleźć alternatywę jest mrożenie mięsa. O ile zasady przyświecające mrożeniu są bardzo proste (wystarczy wsadzić kawałek mięsa do zamrażarki i wyjąć po kilku tygodniach lub miesiącach), o tyle nie każdy wie, jak prawidłowo rozmrozić swój kawałek mięsa. Mięso możemy rozmrażać na dwa sposoby. Po pierwsze, w wodzie lub solance o odpowiedniej temperaturze, w której mięso spokojnie leży przez kilka godzin. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Jak rozmrażać mięso

Zamrażanie mięsa to najbardziej właściwa metoda jego przechowywania. Zamrozić mięso jest bardzo prosto, natomiast rozmrażanie może sprawiać nieco problemów. Gdy po prostu wyjmiemy mięso z lodówki i położymy w temperaturze pokojowej, możemy przegapić moment, w którym stanie się ono siedliskiem bakterii. Mięso musi osiągnąć temperaturę, w której będzie można go wykorzystać w kuchni. Prawidłowo przygotowane mięso nie może stracić swojej struktury i konsystencji. Read the rest of this entry »

Tags: , ,