istnieje Witaminą B1

Już prace Goldbergera nad pelagrą wykazały, że istnieje Witaminą B1, czynnik ciepłochwiejny, skierowany przeciw beri-beri w witamina Bs (lub G), czynnik ciepłostały skierowany przeciw pelagrze.
W roku 1933 Kuhn i Wagner Jauregg wyodrębnili witaminę B2 i dowiedli, że jest ona flawiną.
Witamina B2 zawierała jednak jeszcze inne czynniki prócz ryboflawiny, która, nie leczy pelagry.
Elvehjem z wyciągu wątroby wyosobnił kwas nikotynowy, który działa leczniczo w pelagrze.
Oprócz tego z drożdży, łusek ryżu i wyciągu wątroby wyosobniono inne składniki zespołu witaminy B.
Wyodrębniono 10 ciał w postaci krystalicznej: 1) tiamina, aneuryna, czyli witamina BI – czynnik antyneurytyczny, ciepłochwiejny; 2) ryboflawina, witamina B2 lub G – składnik żółtego fermentu Warburga; 3) niacyna (kwas nikotynowy, czynnik przeciw pelagrze); 4) pirydyna (witamina B3) – czynnik przeciw dermatitis; 5) kwas pantotenowy (przesączalny) – czynnik przeciw dermatitis u kurcząt i czynnik wzrostowy dla szczurów; 6) biotyna, witamina H – czynnik wzrostowy dla drożdży, pleśni i bakterii; 7) kwas paraaminobenzoesowy potrzebny do wzrostu tkanek ludzkich, zwierzęcych, a także do wzrostu bakterii; 8) cholina – czynnik lipotropowy; 9) inozytol – czynnik wzrostowy dla myszy; 10) kwas foliowy, czyli kwas listny – czynnik przeciw anemiczny i pobudzający wzrost bakterii.
Ostatnio wyosobniono ponadto z zespołu witaminy B jeszcze szereg składników, z których najważniejszym jest witamina B12.
Zespół witaminy B zawiera, zatem wiele składników coraz lepiej poznawanych i wyodrębnianych.
Zespół witaminy B stanowi w biologii i medycynie jedno z najbardziej ciekawych i obfitujących w odkrycia zagadnień.
Odkrycia te mają ogromne znaczenie zarówno kliniczne (leczenie beri-beri, pelagry, niedokrwistości złośliwej), jak i biologiczne.
Przekonano się, że witaminy należące do zespołu B spełniaj ą czynności koenzymów i że gromadzą się w roślinach przede wszystkim tam, gdzie zjawiska życiowe przebiegają Intensywnie (kiełki, ziarna, nasiona, wątroba).
Te najrozmaitsze składniki znajdują się zwykle obok siebie w różnych proporcjach w rozmaitych produktach spożywczych.
Wątroba jest stosunkowo uboga w witaminy Bi, pokarmy roślinne zawierają z reguły ryboflawinę, ale bardzo mało tiaminy i kwasu pantotenowego, natomiast ziarna zbóż są dobrym źródłem tiaminy i kwasu pantotenowego, ale zawierają mało ryboflawiny i niacyny.
Mleko zawiera prawie wszystkie składniki zespołu B, ale w niewielkich ilościach.
Najlepszym źródłem zespołu witaminy B są drożdże i wątroba.
Należy podkreślić, że składniki zespołu B są słabo magazynowane przez ustrój i dlatego muszą być stale dostarczane z pożywieniem
[przypisy: restauracja Wieliczka, obsługa barmańska, przepisy na nalewki ]

Tags: , ,

Dlaczego warto jeść rybie mięso

Ryby to jeden z najbardziej wartościowych pokarmów, niestety Polacy nie przodują, jeśli chodzi o ich spożywanie. Jeśli już jemy rybie mięso, to jest to albo tłusty smażony karp na święta, albo tuńczyk z puszki. Bardzo rzadko przygotowujemy ryby w inny sposób niż smażenie. Najbardziej wartościowe jest mięso ryb tłustych, które zawiera dużo kwasów omega trzy. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Read the rest of this entry »

Tags: , , ,

Kapusta z grzybami i krokietami

Kapusta z grzybami jest przykładem tradycyjnej kuchni polskiej, dzięki krokietom staje się oryginalne. Jest to danie bardzo sycące i raczej ciężkostrawne, rzadko pojawia się dziś na stołach wigilijnych. Ale spróbować warto, gdyż jest ono bardzo smaczne.

Składniki na kapustę z grzybami:
1 kg kiszonej kapusty (jeśli bardzo kwaśna, przepłukać pod bieżącą wodą)
2 szklanki wody
5—8 dkg suszonych grzybów
zasmażka: 2 łyżki masła i 1 łyżka mąki
spora cebula

Kapustę zalać wodą i gotować do miękkości. Oddzielnie, w niewielkiej ilości wody, ugotować do miękkości grzyby. Ugotowane grzyby pokroić na cienkie paseczki i wraz z wywarem dodać do kapusty. Read the rest of this entry »

Tags: , , ,

Sandacz z wody

Sandacz z wody jest kolejną staropolską tradycyjną potrawą wigilijną.

Składniki:
ok. 1 kg sandacza
wywar z jarzyn (bez kapusty), cebuli, kilku ziarnek czarnego pieprzu i malutkiego kawałeczka listka laurowego
5 dkg masła
3 drobno posiekane jaja na twardo
łyżka drobno posiekanej naci pietruszki
1/2 cytryny

Sandacza oskrobać, oczyścić i posolić. Przygotować wywar. Po ostudzeniu zalać nim rybę, tak aby ją całkowicie przykrył. Całość zagotować i na małym ogniu, pod przykryciem, gotować ok. Read the rest of this entry »

Tags: , , ,