Mięso z kurczaka – nie zawsze dobry pomysł na obiad

Jeśli jadłeś kiedyś mięso z „prawdziwego” kurczaka, z pewnością będziesz miał porównanie smaku do tego, co jest nam serwowane w supermarketach. Wiejska kura może swobodnie chadzać po ziemi, jeść to, na co ma ochotę. Jej mięso jest smaczne, mimo że mięśnie są o wiele mniejsze niż u odmian hodowanych na masową skalę. Można powiedzieć, że mięso kury hodowanej w domu jest podobne do dziczyzny. Kurze fermy to zwierzęta stłoczone jedno na drugim, które nigdy nie wychodzą na dwór. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Kotlety mielone – tradycyjne polskie danie

Kotlety mielone to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni polskiej. Może dziwić fakt, że w jednym domu smakują one wyśmienicie, a u innej gospodyni są suche, twarde i nasączone tłuszczem. Wbrew pozorom nie jest łatwo zrobić to danie z mięsa mielonego. Liczy się odpowiednie dobranie składników oraz smażenie, w taki sposób by mięso nie stało się tłuste. Gospodyni, która działając w dobrej wierze, wybierze mięso z szynki, będzie mogła ugotować jedynie suche i niesmaczne kotlety. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Kotlet schabowy – narodowe danie Polaków

Trudno znaleźć bardziej polskie danie od kotleta schabowego. W niemal każdym domu w niedziele na stole musi się pojawić tradycyjny schabowy oraz surówka z kapusty, a na zupę rosół. Czy schabowy w tradycyjnej formie to zdrowe danie? Czy naprawdę zachwyca walorami smakowymi? Schabowy, w zależności od sposobu przygotowania różni się zarówno smakiem, jak i kalorycznością. Największym grzechem podczas smażenia schabowego jest wrzucenie go na zimny tłuszcz i długie smażenie na małym ogniu. Wtedy robi się niezdrowy, nabiera tłuszczu jak gąbka. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Stek ze strusia – sposób na nietypowy obiad

Osoba mająca już dość mięsa wieprzowego, wołowego czy kurczaka, może postawić na całkiem nowy rodzaj mięsa, dopiero podbijającego nasze rynki. Chodzi mianowicie o bardzo zdrowie mięso ze strusia. Pomału zaczyna się ono pojawiać na sklepowych półkach, chociaż najpewniejszą metodą zakupu jest dokonanie transakcji przez internet. Strusie są hodowane zarówno na fermach, jak i gospodarstwach agroturystycznych. Struś dostarcza stosunkowo niedużo mięsa – w porównaniu do ptaków, które mają w pełni wykształcone skrzydła jest go niewiele. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Jak rozpoznać świeże mięso

Świeże mięso usmażone, uduszone lub upieczony w apetyczny sposób to jeden z najlepszych pomysłów na obiad. W sklepach możemy kupić zarówno mięso, które rzeczywiście jest świeże, jak i takie, które za świeże się jedynie podaje. Jak zatem rozpoznać kawałek mięsa pierwszej jakości? Po pierwsze, liczy się wygląd naszego potencjalnego kandydata na schabowe. Mięso powinno mieć kolor od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego – dotyczy to oczywiście jedynie wołowiny. Jasnoróżowe kawałki mięsa są uznawane za bardziej miękkie, ale mogące się rozpadać przy przygotowaniu, natomiast mięso ciemne jest zwykle suche i twarde. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Wieprzowina – najpopularniejszy rodzaj mięsa

Świnia to zwierze różnie postrzegane w zależności od tego, w jakim regionie rozmawiamy o jej przymiotach. W krajach Europy postrzegane jest jako dość brudne, ale mądre zwierze, jednak hodujemy je wyłącznie dla mięsa. W Stanach Zjednoczonych świnie czasem są traktowane jako zwierze domowe. Muzułmanie nie spożywają wieprzowiny, z uwagi na uprzedzenia natury religijnej, podobnie jak żydzi. W krajach azjatyckich – na przykład w Chinach, wieprzowina to najpopularniejszy rodzaj mięsa – skupmy się zatem na tym, jak wykorzystuje się tuszę wieprzową. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Napój z owoców dzikiej rózy z malinami

Napój z owoców dzikiej róży z malinami . 20 dkg świeżych albo 5 dkg suszonych owoców dzikiej róży, 30 dkg malln, 3 szklanki wody, cukier do smaku Umyte i oczyszczone z pestek owoce róży rozgnieść, zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem przez okres 1 godz. Maliny umyć, odsączyć, obrać z szypułek, przetrzeć przez sito. Wymieszać z odcedzonym wywarem z róży, doprawić cukrem do smaku. Podawać po oziębieniu, najlepiej w wysokich kubkach z ceramiki. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Napoje chlodzace podaje sie w róznego rodzaju i ksztaltu szklaneczkach lub w duzych kieliszkach

Napoje chłodzące podaje się w różnego rodzaju i kształtu szklaneczkach lub w dużych kieliszkach. Niektórzy twierdzą, że napój owocowy i warzywny najlepiej jest podawać w naczyniach ze szkła bezbarwnego, Jednak niejednokrotnie zastosowanie kolorowego szkła uwypukla znakomicie charakterystyczną barwę danego napoju (np. sok z marchwi z zieloną pietruszką w bursztynowych kieliszkach, sok agrestowy w kieliszkach q barwie ostrej zieleni). Ze względów dekoracyjnych można obwód szklanki zanurzyć w zimnej wodzie, a następnie w cukrze. Powstaje wówczas efektowny rąbek, imitujący szron. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Przed okresem dojrzewania i po przekwitaniu osteomalacja nie zdarza się

Przed okresem dojrzewania i po przekwitaniu osteomalacja nie zdarza się.
Nazwa choroby pochodzi od słów greckich osteon = kość, malkidzo = zmiękczam.
W przebiegu choroby następuje odwapnienie kości i wsysanie tkanki podstawowej, wskutek czego dochodzi do zniekształceń klatki piersiowej: miednicy, kości kończyn.
Dużemu zniekształceniu ulega zwykle miednica, która przybiera kształt asa kierowego.
Glislon nie odróżniał osteomalacji od krzywicy, Virchow i Lobstein zróżnicowali osteornalację z krzywicą i wyodrębnili ostatecznie te dwie jednostki kliniczne.
Objawy choroby rozpoczynają się podstępnie i rozpoznanie zwykle nie jest wcześnie postawione, Charakterystyczne są bóle pleców i kończyn, rozwija się osłabienie, skurcze mięśni, drżenie włókienkowe.
Odruchy ze ścięgien są wzmożone, w późniejszych okresach rozwija się zniekształcenie kostne, niedokrwistość i wyniszczenie, zdarzaj ą się złamania, a wówczas kostnina tworzy się opornie lub wcale się nie tworzy.
W obrazie rentgenowskim widać, że kości mają cienką istotę korową, a jama szpikowa jest poszerzona, Zapobieganie osteomalacji jest łatwiejsze niż leczenie.
Należy zapewnić dobre warunki ogólne, dostateczny dowóz wapnia, fosforu oraz witaminy D.
W celach leczniczych podaje się przeciętnie 8000-15000 jedno witaminy D, 2-3 żółtka jaj, 1,5-2 g wapnia.
TĘŻYCZKA Powstanie tężyczki wiążemy zwykle z wypadnięciem czynności gruczołów przytarczycowych.
Przytarczyce są to 4 małe gruczoły, położone na tylnej powierzchni tarczycy.
Są one niezbędne dla życia.
Pierwszy opisał gruczoły przytarczycowe Remdk w roku 1855, następnie dokładny ich opis podał w roku 1880 Sandstrom, ale uważał je za przemieszczone i niedorozwinięte części tarczycy.
W roku 1891 E.
Gley stwierdził, że usunięcie tych gruczołów wywołuje tężyczkę.
W latach 1922-1924Hanson, Berman, a zwłaszcza biochemik kanadyjski Collip, uzyskali wyciągi z przytarczyc, które zapobiegały śmierci zwierząt, pozbawionych przytarczyc (te tania parathyreopriva) tężyczka występuje po zabiegach operacyjnych na tarczycy, po uszkodzeniu gruczołów przytarczycowych wskutek zatrucia wewnątrz lub z zewnątrzpochodnego, w przebiegu chorób zakaźnych.
Może jednak wystąpić i bez uszkodzenia przytarczyc, a jedynie w następstwie wzmożonej zasadowości krwi, co może się zdarzać lip.
W wskutek nadmiernej wentylacji płuc w histerii, po uporczywych wymiotach lub nadmiernej podaży sody.
Z powodu obniżenia poziomu wapnia w osoczu krwi tężyczka może wystąpić w każdym wieku.
Po obniżeniu się poziomu wapnia w 7,5-7 mg % pobudliwość nerwowo-mięśniowa wzrasta
[podobne: mieso w sloikach pieczone, stek ze strusia, baranina cena za kg ]

Tags: , ,

Karp po wegiersku I

Karp po węgiersku I . Karpia umyć, oczyścić z łusek, rozciąć wzdłuż, usunąć wnętrzności, odciąć płetwy, głowę i ogon, powtórnie umyć. Podzielić na porcje, oprószyć solą i skropić sokiem z cytryny. Cebulę obrać i pokrajać w grubą kostkę. Paprykę umyć, sparzyć wrzątkiem, ściągnąć skórę, usunąć gniazda nasienne, następnie pokrajać w grubą kostkę. Read the rest of this entry »

Tags: , ,