Mięso z kurczaka – nie zawsze dobry pomysł na obiad

Jeśli jadłeś kiedyś mięso z „prawdziwego” kurczaka, z pewnością będziesz miał porównanie smaku do tego, co jest nam serwowane w supermarketach. Wiejska kura może swobodnie chadzać po ziemi, jeść to, na co ma ochotę. Jej mięso jest smaczne, mimo że mięśnie są o wiele mniejsze niż u odmian hodowanych na masową skalę. Można powiedzieć, że mięso kury hodowanej w domu jest podobne do dziczyzny. Kurze fermy to zwierzęta stłoczone jedno na drugim, które nigdy nie wychodzą na dwór. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Kotlety mielone – tradycyjne polskie danie

Kotlety mielone to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni polskiej. Może dziwić fakt, że w jednym domu smakują one wyśmienicie, a u innej gospodyni są suche, twarde i nasączone tłuszczem. Wbrew pozorom nie jest łatwo zrobić to danie z mięsa mielonego. Liczy się odpowiednie dobranie składników oraz smażenie, w taki sposób by mięso nie stało się tłuste. Gospodyni, która działając w dobrej wierze, wybierze mięso z szynki, będzie mogła ugotować jedynie suche i niesmaczne kotlety. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Kotlet schabowy – narodowe danie Polaków

Trudno znaleźć bardziej polskie danie od kotleta schabowego. W niemal każdym domu w niedziele na stole musi się pojawić tradycyjny schabowy oraz surówka z kapusty, a na zupę rosół. Czy schabowy w tradycyjnej formie to zdrowe danie? Czy naprawdę zachwyca walorami smakowymi? Schabowy, w zależności od sposobu przygotowania różni się zarówno smakiem, jak i kalorycznością. Największym grzechem podczas smażenia schabowego jest wrzucenie go na zimny tłuszcz i długie smażenie na małym ogniu. Wtedy robi się niezdrowy, nabiera tłuszczu jak gąbka. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Stek ze strusia – sposób na nietypowy obiad

Osoba mająca już dość mięsa wieprzowego, wołowego czy kurczaka, może postawić na całkiem nowy rodzaj mięsa, dopiero podbijającego nasze rynki. Chodzi mianowicie o bardzo zdrowie mięso ze strusia. Pomału zaczyna się ono pojawiać na sklepowych półkach, chociaż najpewniejszą metodą zakupu jest dokonanie transakcji przez internet. Strusie są hodowane zarówno na fermach, jak i gospodarstwach agroturystycznych. Struś dostarcza stosunkowo niedużo mięsa – w porównaniu do ptaków, które mają w pełni wykształcone skrzydła jest go niewiele. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Jak rozpoznać świeże mięso

Świeże mięso usmażone, uduszone lub upieczony w apetyczny sposób to jeden z najlepszych pomysłów na obiad. W sklepach możemy kupić zarówno mięso, które rzeczywiście jest świeże, jak i takie, które za świeże się jedynie podaje. Jak zatem rozpoznać kawałek mięsa pierwszej jakości? Po pierwsze, liczy się wygląd naszego potencjalnego kandydata na schabowe. Mięso powinno mieć kolor od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego – dotyczy to oczywiście jedynie wołowiny. Jasnoróżowe kawałki mięsa są uznawane za bardziej miękkie, ale mogące się rozpadać przy przygotowaniu, natomiast mięso ciemne jest zwykle suche i twarde. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Wieprzowina – najpopularniejszy rodzaj mięsa

Świnia to zwierze różnie postrzegane w zależności od tego, w jakim regionie rozmawiamy o jej przymiotach. W krajach Europy postrzegane jest jako dość brudne, ale mądre zwierze, jednak hodujemy je wyłącznie dla mięsa. W Stanach Zjednoczonych świnie czasem są traktowane jako zwierze domowe. Muzułmanie nie spożywają wieprzowiny, z uwagi na uprzedzenia natury religijnej, podobnie jak żydzi. W krajach azjatyckich – na przykład w Chinach, wieprzowina to najpopularniejszy rodzaj mięsa – skupmy się zatem na tym, jak wykorzystuje się tuszę wieprzową. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Napój z owoców dzikiej rózy z malinami

Napój z owoców dzikiej róży z malinami . 20 dkg świeżych albo 5 dkg suszonych owoców dzikiej róży, 30 dkg malln, 3 szklanki wody, cukier do smaku Umyte i oczyszczone z pestek owoce róży rozgnieść, zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem przez okres 1 godz. Maliny umyć, odsączyć, obrać z szypułek, przetrzeć przez sito. Wymieszać z odcedzonym wywarem z róży, doprawić cukrem do smaku. Podawać po oziębieniu, najlepiej w wysokich kubkach z ceramiki. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Napoje chlodzace podaje sie w róznego rodzaju i ksztaltu szklaneczkach lub w duzych kieliszkach

Napoje chłodzące podaje się w różnego rodzaju i kształtu szklaneczkach lub w dużych kieliszkach. Niektórzy twierdzą, że napój owocowy i warzywny najlepiej jest podawać w naczyniach ze szkła bezbarwnego, Jednak niejednokrotnie zastosowanie kolorowego szkła uwypukla znakomicie charakterystyczną barwę danego napoju (np. sok z marchwi z zieloną pietruszką w bursztynowych kieliszkach, sok agrestowy w kieliszkach q barwie ostrej zieleni). Ze względów dekoracyjnych można obwód szklanki zanurzyć w zimnej wodzie, a następnie w cukrze. Powstaje wówczas efektowny rąbek, imitujący szron. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Koper wloski

Koper włoski . Przygotować tak, jak rumianek. Napar z kopru podaje się niemowlętom cierpiącym na tzw. kolkę gazową. Sok z marchwi Marchew umyć, wyszorować dokładnie (szczoteczką do jarzyn), oskrobać, opłukać i sparzyć wrzątkiem. Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Sok z dyni brukwi lub kalarepy

Sok z dyni brukwi lub kalarepy . Dynię obrać, umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć na drobnej tarce jarzynowej, odcisnąć sok przez gęste sito i rozprowadzić gotowaną wodę. Doprawić do smaku odrobiną soli i cukru. Podobnie przygotowuje się sok z brukwi lub kalarepy. Sok z cytryny 50 g wody, 1 plaska łyżeczka cukru, sok z cytryny Zagotować wodę z cukrem. Read the rest of this entry »

Tags: , ,