Przed okresem dojrzewania i po przekwitaniu osteomalacja nie zdarza się

Przed okresem dojrzewania i po przekwitaniu osteomalacja nie zdarza się.
Nazwa choroby pochodzi od słów greckich osteon = kość, malkidzo = zmiękczam.
W przebiegu choroby następuje odwapnienie kości i wsysanie tkanki podstawowej, wskutek czego dochodzi do zniekształceń klatki piersiowej: miednicy, kości kończyn.
Dużemu zniekształceniu ulega zwykle miednica, która przybiera kształt asa kierowego.
Glislon nie odróżniał osteomalacji od krzywicy, Virchow i Lobstein zróżnicowali osteornalację z krzywicą i wyodrębnili ostatecznie te dwie jednostki kliniczne.
Objawy choroby rozpoczynają się podstępnie i rozpoznanie zwykle nie jest wcześnie postawione, Charakterystyczne są bóle pleców i kończyn, rozwija się osłabienie, skurcze mięśni, drżenie włókienkowe.
Odruchy ze ścięgien są wzmożone, w późniejszych okresach rozwija się zniekształcenie kostne, niedokrwistość i wyniszczenie, zdarzaj ą się złamania, a wówczas kostnina tworzy się opornie lub wcale się nie tworzy.
W obrazie rentgenowskim widać, że kości mają cienką istotę korową, a jama szpikowa jest poszerzona, Zapobieganie osteomalacji jest łatwiejsze niż leczenie.
Należy zapewnić dobre warunki ogólne, dostateczny dowóz wapnia, fosforu oraz witaminy D.
W celach leczniczych podaje się przeciętnie 8000-15000 jedno witaminy D, 2-3 żółtka jaj, 1,5-2 g wapnia.
TĘŻYCZKA Powstanie tężyczki wiążemy zwykle z wypadnięciem czynności gruczołów przytarczycowych.
Przytarczyce są to 4 małe gruczoły, położone na tylnej powierzchni tarczycy.
Są one niezbędne dla życia.
Pierwszy opisał gruczoły przytarczycowe Remdk w roku 1855, następnie dokładny ich opis podał w roku 1880 Sandstrom, ale uważał je za przemieszczone i niedorozwinięte części tarczycy.
W roku 1891 E.
Gley stwierdził, że usunięcie tych gruczołów wywołuje tężyczkę.
W latach 1922-1924Hanson, Berman, a zwłaszcza biochemik kanadyjski Collip, uzyskali wyciągi z przytarczyc, które zapobiegały śmierci zwierząt, pozbawionych przytarczyc (te tania parathyreopriva) tężyczka występuje po zabiegach operacyjnych na tarczycy, po uszkodzeniu gruczołów przytarczycowych wskutek zatrucia wewnątrz lub z zewnątrzpochodnego, w przebiegu chorób zakaźnych.
Może jednak wystąpić i bez uszkodzenia przytarczyc, a jedynie w następstwie wzmożonej zasadowości krwi, co może się zdarzać lip.
W wskutek nadmiernej wentylacji płuc w histerii, po uporczywych wymiotach lub nadmiernej podaży sody.
Z powodu obniżenia poziomu wapnia w osoczu krwi tężyczka może wystąpić w każdym wieku.
Po obniżeniu się poziomu wapnia w 7,5-7 mg % pobudliwość nerwowo-mięśniowa wzrasta
[podobne: mieso w sloikach pieczone, stek ze strusia, baranina cena za kg ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

 

Powiązane tematy z artykułem: baranina cena za kg mieso w sloikach pieczone stek ze strusia