Przygotowywanie mięsa – obróbka z użyciem wody

Ludy pierwotne przygotowywały mięso, piekąc je nad ogniem. Również my nie spożywamy niemal nigdy surowego mięsa – z dwoma odstępstwami, jakimi są potrawy carpaccio oraz tatar. Aby mięso nabrało odpowiedniego smaku oraz konsystencji, musimy je odpowiednio przyrządzić. Naukowcy do dzisiaj zastanawiają się, dlaczego człowiek podgrzewa jedzenie przed jego spożywanie, ta kwestia w dalszym ciągu nie ma rozstrzygnięcia. Zastanówmy się zatem, jakie są najpopularniejsze sposoby przygotowywania mięsa.

Gotowanie to metoda o wiele nowsza niż pieczenie – wymagała wynalezienia naczyń, które można by postawić na ogniu. Mięso gotuje się przez około dwie godziny w temperaturze poniżej lub równej sto stopni. Mięso przeznaczone na zupę zaczynamy gotować w wodzie zimnej. Większość smaku przechodzi wtedy do rosołu. W przypadku mięsa przeznaczonego do spożycia wrzucamy je do gotującej się wody. Wtedy pory błyskawicznie się zamkną i mięso zachowa smak. Mięso gotujemy w otwartym garnku. (maszyny pakujące,pieczarkarnia)

Mięso można także obgotowywać. Jest to dopiero wstępna metoda przygotowywania mięsa – dlatego takiego produktu raczej się nie spożywa bezpośrednio po wyjęciu z garnka. Obgotowywania trwa o wiele krócej niż gotowanie, dlatego mięso musi być następnie smażone, duszone lub pieczone.

Możliwe jest także gotowanie mięsa z użyciem gorącej pary wodnej. Ma ona o wiele wyższą temperaturę niż sama woda i łatwo przenika przez strukturę mięsa. Można je wykonywać także w gospodarstwie domowym, jednak do tego celu konieczne jest użycie szybkowaru. [hasła pokrewne: baranina cena za kg, mieso w sloikach pieczone, objaw erba ]

Parzenie mięsa jest wykorzystywane głównie w przetwórstwie. Należy wtedy używać temperatury wody do 90 stopni C, reszta procesu przebiega podobnie jak przy procesie gotowania. Parzenie pozwala zachować smak potrawy. Na powierzchni oraz w płytkich warstwach gotowanego mięsa wytwarza się powłoka ze ściętego białka, która zapobiega wyciekaniu soku na zewnątrz mięsa. Dzięki temu z pożywienia nie wycieka to, co najsmaczniejsze. W warunkach domowych można parzyć na przykład kiełbasę.

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

 

Powiązane tematy z artykułem: baranina cena za kg mieso w sloikach pieczone objaw erba