Wieprzowina – najpopularniejszy rodzaj mięsa

Świnia to zwierze różnie postrzegane w zależności od tego, w jakim regionie rozmawiamy o jej przymiotach. W krajach Europy postrzegane jest jako dość brudne, ale mądre zwierze, jednak hodujemy je wyłącznie dla mięsa. W Stanach Zjednoczonych świnie czasem są traktowane jako zwierze domowe. Muzułmanie nie spożywają wieprzowiny, z uwagi na uprzedzenia natury religijnej, podobnie jak żydzi. W krajach azjatyckich – na przykład w Chinach, wieprzowina to najpopularniejszy rodzaj mięsa – skupmy się zatem na tym, jak wykorzystuje się tuszę wieprzową. Warto zauważyć, że jakość mięsa zależy w największym stopniu od zakładu produkcyjnego. Gdy kupujemy kawałek mięsa wieprzowego, zwracamy przede wszystkim uwagę na jego kolor. Lodówki w dużych sklepach często wyposażane są w żarówki, które nadają mu kolor wprowadzający w błąd. Mięso najlepiej oglądać w naturalnym oświetleniu – zdajemy sobie sprawę z tego, że w większości sklepów nie jest to możliwe. Mięso powinno mieć zabarwienie różowe lub czerwone, dopuszczalny jest kolor jasnoróżowy. Mięso, które jest zbyt czerwone, może być suche i żylaste, także twarde, natomiast mięso jasne, jest przeważnie miękkie i dobrze się sprawdza w kuchni. (maszyny pakujące,pieczarkarnia)

Jeśli chodzi o tłuszcz w mięsie, ten znajdujący się na zewnątrz kawałka jest niepożądany. Nitki tłuszczu w samym mięsie zapewniają dobry smak oraz kruchość. Wbrew pozorom, osoby wybierające najchudsze kawałki mięsa, w ślepej próbie wybierają wyłącznie te o średnim poziomie otłuszczenia. Mięso pozbawione tłuszczu jest twarde i niesmaczne.

W Europie wieprzowina jest bardzo często wykorzystywana do wyrobu szynek – takich jak szynka ze Szwarcwaldu, szynka parmeńska oraz wiele innych. Polska na przestrzeni wieków nie doczekała się jednolitej receptury na przygotowanie szynki wędzonej przez bardzo długi czas na zimno – jednak obfitość rozmaitych kiełbas wypełnia tę lukę. Niestety, nie można nie zauważyć że Polska kuchnia jest niezdrowa – głównie ze względu na obfitość wieprzowiny. [więcej w: stek ze strusia, mięso w kawałkach w słoiku, sznycle ministerskie ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

 

Powiązane tematy z artykułem: mięso w kawałkach w słoiku stek ze strusia sznycle ministerskie